8 maj 2024

Warszawa czwartą najatrakcyjniejszą dla turystów stolicą w Europie

zdjęcie: Warszawa czwartą najatrakcyjniejszą dla turystów stolicą w Europie / fot. PAP
fot. PAP
Wraz z wiosną powoli zaczyna rozkwitać sezon urlopowy, a wraz z nim potrzeba zarówno tych dłuższych, jak i krótszych wypadów. Dla tych, którzy zastanawiają się, która z europejskich stolic będzie idealną propozycją na chociażby tzw. city break pomocny może być nowy ranking. W tym roku szczególnie polecana jest Lizbona, Amsterdam i Praga. Wysoką, czwartą pozycję zajęła Warszawa.
REKLAMA

O wyłonienie najbardziej polecanych na ten rok europejskich stolic pokusiła się platforma Visaguide. Oceniając europejskie miasta, brano pod uwagę nie tylko ich walory turystyczne, ale także bezpieczeństwo, średni tygodniowy budżet potrzebny w trakcie wypadu, przyjazność mieszkańców a także łatwość porozumiewania się w języku angielskim. Na tle innych stolic najlepiej wypada Lizbona, która zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu. Stolica Portugalii od dawna urzeka swoją architekturą, klimatem, wspaniałym jedzeniem, a pobyt w niej nie zrujnuje aż tak naszego budżetu. Warto jednak mieć na uwadze to, że od przyszłego roku turyści będą musieli uiścić opłatę w wysokości 4 euro za każdą spędzoną tam noc.

Na drugim miejscu uplasował się triumfator zeszłorocznego rankingu, Amsterdam. Miasto niezmiennie zachwyca bogactwem muzeów, urokliwych uliczek i jest rajem dla rowerzystów. Jednak o jego spadku zdecydowały koszty. Jak dowiadujemy się z raportu, średni tygodniowy budżet planowany na pobyt w Amsterdamie wzrósł o ponad 100 euro. Stąd jego druga pozycja. Na trzecim miejscu uplasowała się Praga. Choć stolica Czech jest rajem dla spacerowiczów i od lat cieszy się uznaniem turystów, w rankingu wypadła blado pod względem bezpieczeństwa i przyjacielskiego nastawienia mieszkańców.

Czwarte miejsce ucieszy Polaków, bowiem w rankingu polecanych stolic wysoką pozycję zyskała Warszawa. "Aby spędzić tydzień w Warszawie, wystarczy tylko 395 euro (1 706 zł - red.). Jednocześnie Warszawa jest trzecim najbardziej niebezpiecznym miastem na liście i, podobnie jak Praga, pozostaje w tyle pod względem życzliwości mieszkańców" - stwierdzili autorzy zestawienia.

Piąta pozycja w rankingu przypadła Madrytowi, który wyprzedził Zagrzeb, Londyn i Rzym. Rankingową dziesiątkę zamykają Berno i Paryż. (PAP Life)

mdn/ ag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Przysucha
17.8°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 20:32
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Przysusze