reklama

Rynek nieruchomości w 2019 – w których miastach wojewódzkich można znaleźć tanie mieszkania?

zdjęcie: Rynek nieruchomości w 2019 – w których miastach wojewódzkich można znaleźć tanie mieszkania? / pixabay/4343696
Rynek nieruchomości w Polsce cechuje się znacznymi różnicami między poszczególnymi regionami. Najlepiej widać to na przykładzie stolic województw, ich wielkości oraz zmian, które w nich zachodzą. Część z nich – nie tylko tych największych – rozwija się szybciej od pozostałych. Taki stan rzeczy przekłada się na rynek mieszkaniowy w miastach wojewódzkich. Jak kształtują się przeciętne ceny mieszkań w 2019?
REKLAMA
Rynek mieszkaniowy i wielka szóstka

W sześciu miastach wojewódzkich za lokum prosto od dewelopera trzeba zapłacić powyżej 7 tys. zł za jeden metr kwadratowy. Są to Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Wrocław i Poznań. W Warszawie ceny transakcyjne, a więc rzeczywiste stawki nowych mieszkań niebezpiecznie zbliżają się do poziomu 9 tys. zł za mkw. Ceny powyżej 8 tys. zł/mkw. odnotowano jeszcze w Gdańsku (8 288 zł/mkw.) oraz w Gdyni (8 181 zł/mkw.). W pozostałych trzech ośrodkach nowe M to przeciętny wydatek pomiędzy 7 061 zł/mkw. w Poznaniu, a 7 775 zł/mkw. w Krakowie.

Jeśli tanie mieszkania, to nie w Trójmieście

W gronie rynków mieszkaniowych z najdroższymi lokalami uwagę zwraca obecność nie tylko Gdańska, ale również Gdyni. Należy zaznaczyć, że całe Trójmiasto od lat znajduje się wysoko w zestawieniach dotyczących cen mieszkań. Sopot zawsze określany był jako jedna z najdroższych lokalizacji w naszym kraju. Porównywalne ceny można spotkać np. w centrum Warszawy lub na Starym Mieście w Krakowie.


Średnie ceny transakcyjne i ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego, II kwartał 2019 r.

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie raportu Narodowego Banku Polskiego.


Przeciętne ceny transakcyjne na rynku nieruchomości w Polsce

Największe grono stolic wojewódzkich stanowią miasta, w których przeciętne ceny zawierają się w przedziale od 5 tys. zł/mkw. do 6 tys. zł/mkw. Stawki zamykają się tutaj między 5 020 zł/mkw. w Kielcach, a 5 930 zł/mkw. w Bydgoszczy. Zastanawiać może obecność w tej grupie Łodzi, gdzie na nowe cztery ściany trzeba wyłożyć statystycznie 5 853 zł/mkw. Pod tym względem Łódź zajmuje dziesiąte miejsce w Polsce, a jest to przecież ciągle trzecie miasto w naszym kraju pod względem liczby ludności.

Co łączy Łódź z amerykańskim Detroit? 

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zaznacza, że prognozy GUSu dla Łodzi są jednak nieubłagane. W ciągu najbliższych dwudziestu-kilku lat Łódź ma się systematycznie wyludniać. Trudno jest w historii naszego kraju znaleźć inny niestety, tak negatywny przykład niszczejącego miasta. Coraz częściej zresztą przez komentatorów Łódź przyrównywana jest do sytuacji amerykańskiego Detroit. Miasta, które przed laty było wizytówką amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego, a dzisiaj popada w ruinę.

Mieszkaniówka w Zielonej Górze powodem do zadowolenia
Miastem, które odstaje od reszty stawki jest Zielona Góra. Odstaje, ale w tym dobrym znaczeniu. Mieszkańcy Zielonej Góry mają największe powody do zadowolenia, albo przynajmniej najmniej powodów do narzekania. Średnia stawka transakcyjna nowych czterech ścian w tym mieście znajdowała się bowiem wyraźnie poniżej 5 tys. zł/mkw. Od kwietnia do czerwca kształtowała się na poziomie 4 496 zł/mkw.

Autor: Jarosła Mikołaj Skoczeń, rekadoktor naczelny Twoje-Miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Przysucha
4.4°C
wschód słońca: 07:10
zachód słońca: 15:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Przysusze

kiedy
2024-12-01 17:00
miejsce
Dom Kultury w Przysusze,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-29 16:00
miejsce
Dom Kultury w Przysusze,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-29 18:30
miejsce
Dom Kultury w Przysusze,...
wstęp biletowany