kategoria: Kultura / Sztuka
14 lipiec 2024

Wystawa prezentująca ślady polskiego dziedzictwa materialnego w obcych krajach

zdjęcie: Wystawa prezentująca ślady polskiego dziedzictwa materialnego w obcych krajach / v34726088
v34726088
„Podróż w nieznane z Instytutem Polonika” to plenerowa wystawa prezentująca ślady polskiego dziedzictwa materialnego pozostawionego przez naszych rodaków w różnych krajach świata. Ekspozycję można będzie od niedzieli zobaczyć na dziedzińcu Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli.
REKLAMA

Jak poinformowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, którego filią jest Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, dzięki wystawie zwiedzający dowiedzą się m.in. jak to się stało, że malarstwo Stefana Norblina zdobi ściany pałacu indyjskiego księcia Umajda Singha w Dżodpurze w Indiach; co wspólnego mają: dzwon w jednym z wiedeńskich kościołów, dziennik słynnego etnografa, pomnik inżynierów w Peru i stacja hodowli jedwabników w stolicy Gruzji.

„Ekspozycja plenerowa zabiera widza w podróż do trzynastu różnych miast świata, m.in. do Lwowa, Tbilisi, Wilna, Paryża, Nowego Jorku, z którymi wiąże się szesnaście ciekawych historii dotyczących śladów polskiego dziedzictwa materialnego” – zaprasza do obejrzenia wystawy muzeum.

Zwiedzający poznają nietypowe budynki, malowidła, projekty wnętrz, nagrobki, ale i sylwetki wyjątkowych osób, które wywarły znaczący wpływ na kulturę i sztukę.

„W tej opowieści podróż staje się symbolicznym wykładnikiem. Jest częścią biografii, dziejów, wydarzeń, a także pozostawionych po nich śladów. Nasza podróż to: exodusy wojenne, wygnania spowodowane zaborami, zsyłkami, zmianami granic państw, nierzadko wymuszona emigracją zarobkową czy polityczną, ale też zamówieniami artystycznymi, fundacjami” – czytamy o wystawie na stronie muzeum.

Plenerowa ekspozycja „Podróż w nieznane z Instytutem Polonika” jest przedstawieniem przekrojowej działalności Instytutu, która realizowana jest od 2017 roku, w ramach trzech programów strategicznych: Badania, Ochrona, Popularyzacja.

Została przygotowana w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Dotychczas wystawa była prezentowana w Warszawie, Niedzicy, Sandomierzu, Wilnie, Chełmnie, Skierniewicach. Jest również dostępna na Google Art&Culture https://artsandculture.google.com/story/2gWh6ISIybz4Ew

Organizatorem wystawy jest Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” (Instytut Polonika), a partnerem Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury, która prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.(PAP)

api/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Przysucha